Zakazník musí mít před montáží zahradního domku, chaty nebo dřevostavby vyřízené stavební povolení, ohlášení nebo oznámení. Více informací a zda vůbec potřebujete pro Vámi vybranou dřevostavbu stavební povolení, ohlášení nebo oznámení Vám sdělí příslušný stavební úřad, pod který spadá parcela, na níž chcete stavět.
Stavby bez ohlášení
Ze zákona nebude potřeba stavební povolení ani ohlášení pro jednopodlažní nevytápěné budovy bez pobytových místností či hygienických zařízení do 25 metrů zastavěné plochy a do 5 m výšky, třeba pro zahradní domek nebo dílnu.
Jaké stavby tedy ohlašovat musíme?
V zastavěném území nebo v zastavitelné ploše můžeme pouze na základě ohlášení podle územně plánovací informace vybudovat stavby pro bydlení a rekreační chaty do 150 m2 zastavěné plochy nejvýše s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a se dvěma nadzemními podlažími a podkrovím podzemní stavby do hloubky do 3 m a 300 m2 zastavěné plochy.
Kromě staveb pro bydlení lze stavět i ohlášené stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m nebo i mnohem rozsáhlejší stavby dočasné. Oznámí-li stavebník svůj záměr vlastníkům sousedních nemovitostí, může ohlášení těchto staveb provést i bez předchozího územního rozhodnutí či souhlasu s umístěním stavby.
Pro ohlášení staveb použijeme formuláře stavebních úřadů, k vyplněnými údajům se připojí projektová dokumentace. Po podání ohlášení buď stavební úřad vydá s ohlášenou stavbou souhlas a ověří předloženou stavební dokumentaci nebo alespoň do 40ti dnů provedení stavby nezakáže. V tom případě můžeme stavbu realizovat, začneme-li během následujících 12ti měsíců.
Stavební řízení
Pro všechny ostatní stavby je nutné podat žádost o stavební povolení. Účelem stavebního řízení je projednání stavby se všemi dotčenými orgány a osobami. K žádosti o stavební povolení ve formě vyplněného formuláře se přikládají doklady prokazující právo k pozemku stavby nebo smlouva s vlastníkem pozemku o tom, že stavebník může provést stavbu, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí, dále též projektová dokumentace, plán kontrolních prohlídek stavby a závazná stanoviska dotčených orgánů státní správy.
Stavební připravenost
Rozměrová přesnost základu dle základového plánu, rovinnost.
Pro většinu domků je vhodná betonová deska.V případě nemožnosti připravit betonový základ navrhneme jinou možmou variantu např.: pomocnou dřevěnou konstrukci, panely, dlaždice, příp. zpevněnou plochu. V případě stavební nepřipravenosti či základu neodpovídajícímu základovému plánu, nebude montáž započata. Případné vícenáklady budou uhrazeny před dokončením montáže.